Pioneers in the industry, we offer guide pillar 2 spindle drilling head, aluminium spindle drilling head, mild steel 2 spindle drilling head, four spindle square drilling head, multi spindle drilling head with auto feed system and aluminium multi spindle drill head from India.
₹ 28000 / Unit Get Latest Price
| Drilling Capacity | 10 mm |
| Number Of Spindle | 2 Spindle |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | For Drilling |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Kw | 6 Kw |
| Speed Rpm | 5000 RPM |
₹ 32000 / Unit Get Latest Price
| Drilling Capacity | 10 mm |
| Number Of Spindle | 3 Spindle |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | For Drilling |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Kw | 6 Kw |
| Speed Rpm | 5500 RPM |
₹ 25000 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel (MS) |
| Number Of Spindle | 2 Spindle |
| Usage/Application | For Drilling |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Kw | 4 Kw |
| Speed Rpm | 4500 RPM |
| Max. Drilling Capacity | 10 mm |
| Drilling Capacity | 20 mm |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Drilling Capacity | 10 mm |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage/Application | For Drilling |
| Number Of Spindle | 4 |
| Product Type | Drill Head |
₹ 40000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Capacity | 30 mm |
| Power Consumption | 1 HP |
| Job Material | Metal |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Shaft | 2 |
| Usage/Application | Use For Tapping, Counterboring And Countersinking |
| Voltage | 220V |
₹ 25000 / Unit Get Latest Price
| Spindle count | 2 spindle |
| Pattern type | Linear |
| Max drill dia | 12 mm |
| Drilling Capacity | 10 mm |
| Number Of Spindle | 2 |
| Spindle speed | 2000 rpm |
| Material | Aluminium |
| Drive type | Direct drive |
| Usage/Application | For Drilling |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Kw | 1 Kw |
| Speed Rpm | 4000 RPM |
The Aluminium Multi Spindle Drill Head offers precise and efficient drilling with multiple spindles for simultaneous operations. Built from durable aluminium, it ensures lightweight strength, high performance, and productivity in industrial applications. Ideal for mass production processes.
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Spindle count | 2 spindle |
| Pattern type | Linear |
| Max drill dia | 12 mm |
| Spindle speed | 2000 rpm |
| Drive type | Direct drive |
₹ 48000 / Unit Get Latest Price
| Drilling Capacity | 20 mm |
| Number Of Spindle | 2 Spindle |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | For Drilling |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Kw | 7 Kw |
| Speed Rpm | 5500 RPM |
Jatinder Singh (CEO)
Starr Engineering
15070, Street No. 1, Guru Arjun Dev Nagar, Dholewal
Ludhiana - 141003, Punjab, India