Leading Manufacturer of conventional fixture for hmc machine, hydraulic powered fixture for hmc machine, mild steel industrial machine fixtures and hydraulic drilling & tapping fixture from Ludhiana.
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Used To Hold And Support A Workpiece During Machining Operations |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Features | Imported Hydraulic Elements |
| Rust Proof | Yes |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Used For Welding, Assembly And Testing |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 150Kg |
| Technique | Pneumatic |
| Hardness | Yes |
The Hydraulic Powered Fixture for HMC Machine, crafted from durable mild steel, ensures precision clamping, enhanced stability, and reliable performance. Designed for heavy-duty machining, it increases productivity, reduces setup time, and delivers accurate, consistent results for industrial applications.
₹ 14000 / Unit Get Latest Price
| Fixture Type | Milling fixture |
| Material | Mild Steel |
| Clamping Type | Manual |
| Machine Compatibility | Milling machine, VMC |
| Max Workpiece Size | 101-300 mm |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Power Press |
| Tolerance | 0.01mm |
| Body Material | Alloy steel |
| Pattern Type | Forming |
| Pattern Dimensions | 12inch x 12inch (L x B) |
| Automation Grade | Manual |
| Application | Mass production |
Minimum order quantity: 2 Unit
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Surface Finishing | Colour Coated |
| Usage/Application | VMC |
| Working Stroke(mm) | 200 |
| Functions | Tapping |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
Jatinder Singh (CEO)
Starr Engineering
15070, Street No. 1, Guru Arjun Dev Nagar, Dholewal
Ludhiana - 141003, Punjab, India