Pioneers in the industry, we offer ms hydraulic vmc fixture and expanding collet hydraulic vmc fixture from India.
₹ 20000 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Hardness | 45 HRC |
| Usage/Application | For Holding Workpiece |
| Voltage | 220 V |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Clamping Stroke | 10mm |
| Jaw Width | 6mm |
Minimum order quantity: 2 Unit
This MS Hydraulic VMC Fixture, crafted from high-quality mild steel, ensures superior strength, durability, and precision. Designed for reliable hydraulic clamping in machining operations, it enhances productivity, accuracy, and stability, making it ideal for VMC applications.
₹ 35000 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | For Holding Workpiece |
| Clamping Stroke | 8mm |
| Jaw Width | 5mm |
| Hardness | 55 HRC |
| Voltage | 220 V |
| Machine Type | Automatic |
Minimum order quantity: 2 Unit
Jatinder Singh (CEO)
Starr Engineering
15070, Street No. 1, Guru Arjun Dev Nagar, Dholewal
Ludhiana - 141003, Punjab, India